Всесвітній тиждень обізнаності про антимікробні препарати акцентує на важливості правильного застосування антибіотиків. Антибіотики використовуються для лікування бактеріальних інфекцій, проте вони не ефективні проти вірусів. Однак, неправильне або надмірне вживання антибіотиків призводить до розвитку антибіотикорезистентності, що є стійкістю мікроорганізмів до цих ліків.
Антибіотикорезистентність виникає через надмірне і неправильне використання антибіотиків, у тому числі без лікарських призначень і недотримання курсу лікування. Кожного разу, коли антибіотик вживають неправильно, деякі бактерії виживають і передають свою резистентність наступним поколінням, що ускладнює їх знищення.
Зростання резистентності означає, що навіть відомі й нові протимікробні препарати стають менш ефективними, ускладнюючи лікування інфекцій. Це загрожує серйозними наслідками, такими як можливість смертельного наслідку від захворювань, які раніше легко піддавалися лікуванню, наприклад, пневмонія.
За даними ВООЗ, у 2019 році близько 5 мільйонів смертей були пов’язані з антибіотикорезистентністю, а 1,27 мільйона з них — безпосередньо спричинені нею. Якщо антибіотики втратять свої властивості, це значно погіршить прогнози лікування для багатьох захворювань.
Особливо небезпечна стійкість до антибіотиків під час війни, коли протимікробні препарати можуть бути життєво необхідними пораненим та хворим військовим. Проте стійкість ускладнює їх лікування та підвищує ризик додаткових інфекцій у системі військової медицини.
В Україні часте самолікування, спричинене можливістю придбати антибіотики без рецепта, посилює поширення резистентності. З серпня 2022 року запроваджено електронні рецепти для контролю видачі препаратів, що повинно зменшити необґрунтоване вживання антибіотиків.
Для попередження резистентності пацієнтам радять чітко дотримуватись лікарських призначень, відмовитися від самолікування, завершувати повний курс терапії, не використовувати залишені ліки, дотримуватись правил гігієни та робити всі вакцинації. Безпечне приготування їжі та використання бар’єрних засобів контрацепції також є важливими заходами для зменшення ризиків.