Протягом найближчих тижнів Північноатлантичний альянс розпочне впровадження морських безпілотників у рамках операції, відомої як «Балтійський вартовий». Про це повідомляє видання The War Zone. Основною метою цієї операції є захист підводної інфраструктури, зокрема енергетичних та комунікаційних кабелів, що пролягають дном Балтійського моря. Морські безпілотники сприятимуть покращенню ситуаційної обізнаності, що забезпечуватиме учасникам операції можливість швидше реагувати на потенційні загрози.
Наразі точну модель безпілотників, які будуть залучені до операції, ще не визначено. Проте, командування НАТО з питань трансформації (SACT) планує запропонувати кілька нових безпілотних надводних засобів, які мають високу швидкість. Французький адмірал П’єр Ванд’є, командувач SACT, наголосив, що очікується передача цих безпілотників Морському командуванню НАТО (MARCOM) для постійного моніторингу критично важливих районів.
Однією з ключових цілей операції є створення єдиної інформаційної мережі, яка об’єднає всі зображення, відео та радіолокаційні дані, що дозволить ділитися цією інформацією з усіма зацікавленими сторонами. Речник НАТО повідомив, що у операції «Балтійський вартовий» візьмуть участь щонайменше 20 морських безпілотників, розробка їхніх конкретних завдань все ще триває.
Оголошення про початок операції було зроблено 14 січня 2025 року на саміті балтійських країн. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що нещодавні диверсії пошкодили кабелі в регіоні. Він підкреслив важливість забезпечення безпеки критичної інфраструктури та зазначив, що країни Альянсу докладуть усіх зусиль для її захисту.
Нагадаємо, що 26 грудня 2024 року повідомлялося про затримання Фінляндією танкера Eagle S, який підозрюється у пошкодженні кабелю. Судно, що перевозило нафту з Росії до Єгипту, під час інциденту проходило неподалік місця пошкодження.