За словами журналіста Financial Times Гідеона Рахмана, європейські чиновники висловлюють занепокоєння щодо можливості того, що президент США Дональд Трамп може погодитися на виведення американських військ з країн Балтії або навіть інших держав колишнього СРСР за вимогою президента росії володимира путіна. Це відбувається на тлі змін у зовнішній політиці США, які, на думку європейців, наближають адміністрацію Трампа до позицій путіна, ніж до президента України Володимира Зеленського.
Після виступу Джей Ді Венса, європейські чиновники відчули, що Європа залишилася сама. Високопоставлений німецький політик охарактеризував ситуацію як пряме нападіння на європейську демократію. Найпозитивніший коментар, який Рахман почув від європейських чиновників щодо виступу Венса, був ‘дитяча нісенітниця, спрямована на американську аудиторію’.
Ідеологія адміністрації Трампа, за словами Рахмана, тепер у багатьох аспектах ближча до путіна, ніж до Зеленського. Путін сприймається як воїн, який бореться за свою країну та її консервативні цінності, тоді як Зеленського вважають нахлібником з поганими друзями в Європі.
Адміністрація Трампа вважає ультраправих своїми справжніми союзниками. Венс, апелюючи до ‘Альтернативи для Німеччини’, закликає Європу до трансформації на зразок Угорщини Віктора Орбана. Венс зустрічався з лідеркою ‘АдГ’ Аліс Вайдель, але проігнорував канцлера Шольца.
Політика США загрожує не лише демократії в Європі, але й територіальній цілісності, зокрема Гренландії. Європі, ймовірно, доведеться розпочати болісний процес ‘зниження ризиків’ у своєму партнерстві з США, наприклад, не довіряти свою критичну інфраструктуру компаніям Ілона Маска.
Рахман вважає, що настав час для Європи укласти пакт про взаємну оборону без США.